HEJŐKÜRT HONLAPJA VAKOK ÉS GYENGÉNLÁTÓK SZÁMÁRA


Főoldal
Hírek
Hejőkürtről
Közigazgatás
Intézmények
Szolgáltatások
Egyház
Információs Pont
Pályázatok
Vissza az alapoldalhoz


Pályázatok


„A helyi identitás és kohézió erősítése Mezőcsáton és környékén”

Projekt azonosító száma: TOP-5.3.1-16-BO1-2017-00003
Konzorcium vezető: Mezőcsát Város Önkormányzata
Konzorciumi tagok: Ároktő, Hejőkürt, Hejőpapi, Igrici, Mezőcsát, Tiszadorogma, Tiszakeszi, Tiszatarján
Támogatás összege: 41.500.000.-Ft
Támogatás mértéke: 100 %
A projekt megvalósítási időszaka: 2018.09.01.-2022.11.30.

A projekt tartalmának rövid bemutatása:
A konzorcium Mezőcsát Város Önkormányzata vezetésével, a Széchenyi2020 terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében „A helyi identitás és kohézió erősítése Mezőcsáton és környékén” címmel támogatást nyert a TOP-5.3.1-16 kódszámú „A helyi identitás és kohézió erősítése” tárgyú felhívás keretében.

A projekt alapvető célja a felhívással összhangban a helyi közösségek fejlesztése, mely elsősorban a
települések, településrészek, térségek közösségi kezdeményező- és cselekvőképességének fejlesztését, a
közösségi szerepvállalás erősödését jelenti.

A projekt elsődleges célja Mezőcsát és környékén (Ároktő, Hejőkürt, Hejőpapi, Igrici, Mezőcsát, Tiszadorogma, Tiszakeszi, Tiszatarján) a közösségi identitás és kohézió erősítése közösségi akciókkal, a lakosság bevonásával. A projekt során megvalósítandó programok erősítik a civil aktivitást, kialakulnak, illetve megerősödnek a szükséges kompetenciák, az önkéntesség, a helyi identitás, valamint a településhez, településrészekhez, térséghez való kötődés. A hátrányos helyzetű fiatalok esélyegyenlősége javul. A megvalósításban részt vállaló szakemberek képzettségi szintje nő, differenciálódik. A képzések és tréningek elősegítik a projekt programjainak hosszútávú hasznosulását, a szociális szolidaritás térnyerését.

A fejlesztés kiemelt célcsoportja a projektbe bevont településeken élő teljes lakosság, különös tekintettel a 10-18 éves korosztályra. A célcsoport elérése, bevonása toborzással, a program hatékony helyi kommunikációjával, közösségfejlesztők, oktatási intézmények segítségével történik.

Tervezett tevékenységek:
Közösségi interjúk közösségi beszélgetések: A lakosság igényeit interjú és kérdőív formájában mérjük fel. A szakmai vezető és a helyi közösségfejlesztők segítségével történik a lakosság megszólítása, bevonása településenként. A közösségi beszélgetés a közösségi interjúk során szerzett tapasztalatok, feltáruló értékek és közösségi problémák nyilvánosságra hozatalát, közösségivé tételét és megbeszélésé tartja szem előtt.

Közösségi felmérés: A közösségi felmérés helyi lakosok aktív részvételével megvalósuló, közösségfejlesztő aktivizáló módszer, amelyen keresztül mindenki megszólításra kerül a településen, a közjóért cselekvők köre szélesedik. Kérdőívek, kiadványok segítségével mindenki megszólításra, bevonásra kerül.

Rendezvénynaptár és cselekvési terv készítése: A közösségi felmérés eredményeire épülő terv, amely nemcsak a településen élők szükségleteit, saját jövőjükre, településükre vonatkozó elképzeléseit tartalmazza, hanem amely a lakosok aktív szerepet is vállalnak a tervek megvalósításában. Továbbá rendezvénynaptár készül a projekt ütemezett megvalósításához.

A projekt által érintett településeken közösségi tevékenységek indítása: Történeti (történelmi, hagyományőrzés, kulturális területeken) feltárt, illetve az eredmények elérhetővé tétele a lakosság számáéra. Közösségek szomszédolása tervezett. Kiállítás megvalósítása, tankatalógus létrehozása, falukönyv, kalendárium létrehozása. Tanulókörök és részvételi fórumok megvalósítása a lakosság illetve a célcsoport részvételével. Részvételi fórumok megvalósítása a lakosság, illetve a célcsoport részvételével.

Információs pont kialakítása: A településen vagy településrészben széles hozzáférést biztosító, könnyen megközelíthető helyen lévő tájékoztatási pont, ahol megbízható és naprakész felvilágosítást adnak a települések életére hatást gyakorló legfontosabb közhasznú (helyi, köznapi, mindennapi, közérdekű, közösségi, általános) információról.

Közlekedésibiztonsági programok: A kevésbé gyakorlott biciklisták rövid elméleti és gyakorlati oktatás révén történő bátorítása felvértezve és ez által a kerékpározás, mint mindennapi közlekedési alternatíva, illetve szabadidőtöltés elterjedésének elősegítéséhez.


Vissza az oldal tetejére